Profesjonalna księgowość, usługi najwyższej jakości.
Kanały rss - Podatki
[ + ] Aktualizacja rachunku do zwrotu nadpłaty PIT
[2025-04-30 07:18:45]
Istnieją dwie możliwości zgłoszenia konta przeznaczonego do zwrotu nadpłaty podatku dochodowego. Pierwsza to wskazanie go w składanym zeznaniu podatkowym. Drugim sposobem jest złożenie odrębnego formularza zgłoszeniowego. Przedsiębiorcy podlegający wpisowi do CEIDG czynią to w ramach wniosku CEIDG-1. Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej zarejestrowanej w CEIDG, ale posługujące się NIP jako identyfikatorem podatkowym, składają NIP-7. Dla osób, których identyfikatorem podatkowym jest numer PESEL, przeznaczony jest ZAP-3.
Czytaj więcej[ + ] Opodatkowanie VAT kary umownej
[2025-04-30 07:18:45]
Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W obrocie gospodarczym podatnicy za niewłaściwe wywiązanie się z zawartej umowy przez kontrahenta nakładają kary umowne. Czy czynność ta podlega opodatkowaniu VAT?
Czytaj więcej[ + ] Wycieczka integracyjna
[2025-04-30 07:18:45]
Koszty w części przypadającej na uczestników wycieczki zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Natomiast w części przypadającej na pracowników mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, o ile celem zorganizowania wycieczki była integracja załogi.
Czytaj więcej[ + ] Jak długo przechowywać dokumenty związane z PIT za 2024 r.?
[2025-04-30 07:18:45]
Księgi podatkowe, dowody księgowe czy dokumenty potwierdzające prawo do zastosowanych ulg, które dotyczą rozliczenia podatku dochodowego za 2024 r., należy przechowywać przynajmniej do końca 2030 r. Taki termin obowiązuje w przypadku wykazania zarówno podatku do zapłaty, nadpłaty podatku, jak i straty. Archiwizacja dokumentacji jest konieczna przede wszystkim dla celów dowodowych na wypadek weryfikacji przez administrację skarbową rozliczenia dokonanego przez podatnika.
Czytaj więcej[ + ] Nieodpłatne przekazanie towarów a kasa fiskalna
[2025-04-30 07:18:45]
Nieodpłatne przekazanie osobie prywatnej towaru uznane za sprzedaż w rozumieniu ustawy o VAT, co do zasady, nie podlega ewidencjonowaniu w kasie fiskalnej. Przy czym przepisy przewidują w stosunku do niektórych towarów bezwzględny obowiązek ewidencjonowania ich sprzedaży w kasie.
Czytaj więcej[ + ] Odzyskanie podatku VAT zapłaconego w innym kraju UE
[2025-04-30 07:18:45]
Podatek VAT zapłacony przez polskiego podatnika VAT w innym niż Polska kraju UE nie podlega odliczeniu na terenie Polski. Jednak polski podatnik może ubiegać się o jego zwrot. Podatnik, który zamierza ubiegać się o zwrot tego podatku, musi kierować się nie tylko polskimi przepisami o VAT, ale również wziąć pod uwagę przepisy dyrektywy Rady 2008/9/WE.
Czytaj więcej[ + ] Opłata skarbowa od pełnomocnictwa PPS-1
[2025-04-30 07:18:45]
Opłatę skarbową od pełnomocnictwa PPS-1 przedkładanego w formie papierowej w urzędzie skarbowym należy wpłacić na rzecz prezydenta/burmistrza miasta właściwego ze względu na siedzibę tego urzędu skarbowego. Dowód zapłaty należy dołączyć do pełnomocnictwa lub dostarczyć do urzędu skarbowego w ciągu 3 dni od dnia złożenia pełnomocnictwa.
Czytaj więcej[ + ] Urzędy skarbowe mogą sprawdzić rozliczenia PIT za 2024 r.
[2025-04-30 07:18:45]
Urzędy skarbowe weryfikują roczne rozliczenia podatku dochodowego głównie w trybie czynności sprawdzających. Procedura ta umożliwia zbadanie formalnej i rachunkowej poprawności zeznań podatkowych, a także - jeżeli zostaną wykryte nieprawidłowości - dokonanie korekty. Wpłacając ujawnioną zaległość podatkową lub zwracając nienależną nadpłatę podatku dochodowego, należy pamiętać o naliczeniu odsetek za zwłokę.
Czytaj więcej[ + ] Sprzedaż nieruchomości - skutki w VAT
[2025-04-30 07:18:45]
Opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i świadczenie usług na terytorium kraju. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty. Zasada ta ma zastosowanie również w przypadku sprzedaży nieruchomości.
Czytaj więcej[ + ] Upływa termin złożenia rozliczenia PIT za 2024 r.!
[2025-04-30 07:18:45]
Osoby, które jeszcze nie rozliczyły się z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2024 r., mają na to czas do 30 kwietnia 2025 r. Trzeba nie tylko złożyć PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39, ale także uiścić podatek wykazany w zeznaniu podatkowym do zapłaty. Wpłaty należy dokonać na mikrorachunek podatkowy.
Czytaj więcejKanały rss - Rachunkowość
[ + ] Zasądzone na rzecz pacjenta odszkodowanie z tytułu błędu w sztuce lekarskiej
[2025-04-30 07:27:46]
W księgach rachunkowych samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej (SP ZOZ) zasądzone na rzecz pacjenta odszkodowanie z tytułu błędu w sztuce lekarskiej odnosi się w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych, a zasądzone odsetki - w ciężar kosztów finansowych. Z kolei wpływ środków od ubezpieczyciela tytułem zwrotu z polisy OC zalicza się do pozostałych przychodów operacyjnych.
Czytaj więcej[ + ] Fundusz inwestycyjny w ujęciu podatkowo-księgowym
[2025-04-30 07:27:46]
Zbliża się czas podejmowania uchwał o podziale zysku za 2024 r. Właściciele jednostek będących podatnikami pdop mogą skorzystać z preferencyjnego rozwiązania podatkowego i przekazać zysk na fundusz na cele inwestycyjne. Jakie są skutki podatkowe i księgowe utworzenia i wykorzystania takiego funduszu?
Czytaj więcej[ + ] Nota podatkowa jako jeden z elementów informacji dodatkowej
[2025-04-30 07:27:46]
W dodatkowych informacjach i objaśnieniach sporządzanych według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości, wymaga się od jednostki przedstawienia różnicy pomiędzy podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym a wynikiem finansowym (zyskiem, stratą) brutto. Jest to tzw. nota podatkowa, a obowiązek jej sporządzenia ciąży wyłącznie na podatnikach CIT.
Czytaj więcej[ + ] Czasowy najem lokalu będącego towarem handlowym
[2025-04-30 07:27:46]
Podatnik może w każdym momencie podjąć decyzję o zmianie przeznaczenia nabytych towarów handlowych. Na tę okoliczność powinien sporządzić odpowiedni dokument, (...). Dowód taki będzie podstawą do dokonania stosownych zapisów w podatkowej księdze, w szczególności skorygowania kosztów ujętych w kolumnie 10 poprzez ich zmniejszenie o wartość towarów handlowych, których przeznaczenie zmieniono.
Czytaj więcej[ + ] Odpisy amortyzacyjne według zasad podatkowych w jednostkach sektora finansów publicznych
[2025-04-30 07:27:46]
Jednostki sektora finansów publicznych zasadniczo nie mogą stosować uproszczenia polegającego na dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych według zasad określonych w przepisach podatkowych. Wyjątek dotyczy jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych.
Czytaj więcej[ + ] Czy opinię biegłego rewidenta przekazuje się do KAS?
[2025-04-30 07:27:46]
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, której roczne sprawozdanie finansowe podlega obowiązkowemu badaniu przez firmę audytorską, nie składa do Szefa KAS wraz z tym sprawozdaniem opinii biegłego rewidenta z badania sprawozdania.
Czytaj więcej[ + ] Od 2026 r. elektroniczna księga według nowego wzoru
[2025-04-30 07:27:46]
Z dniem 1 stycznia 2026 r. wejdą w życie przepisy, które nakładają m.in. na podatników prowadzących księgę podatkową i ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych obowiązek ich prowadzenia przy użyciu programów komputerowych i przesyłania po zakończeniu roku do urzędu skarbowego.
Czytaj więcej[ + ] Wydatki na zakup szafek do szatni szkolnej w ewidencji księgowej i klasyfikacji budżetowej
[2025-04-30 07:27:46]
Sposób ewidencji zakupionych przez jednostkę szafek do szatni szkolnej zależeć będzie od tego czy zostaną one przez jednostkę uznane za pozostałe środki trwałe (ewidencjonowane na koncie 013), czy za materiały (których wartość odnoszona jest bezpośrednio w koszty). Niezależnie od powyższego, poniesione na ten zakup wydatki wskazane jest ująć w paragrafie 421 "Zakup materiałów i wyposażenia".
Czytaj więcej[ + ] Podatek dochodowy od osób prawnych w księgach rachunkowych
[2025-04-30 07:27:46]
W trakcie roku obrotowego jednostki będące podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych ujmują w księgach rachunkowych zaliczki na ten podatek według zasad określonych w polityce rachunkowości. Natomiast na dzień bilansowy kwotę podatku dochodowego za dany rok należy doprowadzić do wysokości wynikającej z rocznego zeznania podatkowego CIT-8. Przy czym odpowiednich księgowań dokonuje się w roku obrotowym, którego podatek dochodowy dotyczy.
Czytaj więcej[ + ] Rozliczenie wyniku finansowego za 2024 r.
[2025-04-30 07:27:46]
Wynik finansowy za dany rok obrotowy może zostać rozliczony dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za ten rok. Gdy rok obrotowy jednostki jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, sprawozdanie za 2024 r. trzeba zatwierdzić do 30 czerwca 2025 r.
Czytaj więcejKanały rss - Prawo pracy
[ + ] Miejsce przechowywania niektórych wniosków pracowniczych
[2025-04-30 07:40:02]
Szczegółowe zasady prowadzenia akt osobowych określa rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej. Rozporządzenie to reguluje też przechowywanie pozostałej (poza aktami osobowymi) dokumentacji pracowniczej. Oprócz ewidencji czasu pracy obejmuje ona różne wnioski, oświadczenia i zgody pracownika, jak również dokumenty związane z udzielaniem urlopu wypoczynkowego, wypłatą wynagrodzenia czy przydziału odzieży i obuwia roboczego.
Czytaj więcej[ + ] Uwzględnianie świadczeń uznaniowych w wynagrodzeniu urlopowym
[2025-04-30 07:40:02]
Za czas urlopu przysługuje pracownikowi wynagrodzenie w wysokości, jaką by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Podstawa tzw. wynagrodzenia urlopowego ustalana jest według ściśle określonych reguł. W tym zakresie pojawiają się częstokroć wątpliwości dotyczące wliczania do jego podstawy różnego rodzaju premii i nagród.
Czytaj więcej[ + ] Ustalanie wynagrodzenia za pracę w miesiącu korzystania z czasu wolnego za nadgodziny
[2025-04-30 07:40:02]
Wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych wymaga ich zrekompensowania. Możliwe są dwie formy rekompensaty: wypłata wynagrodzenia wraz z dodatkiem albo udzielenie czasu wolnego. Wymiar udzielonego czasu wolnego zależy od tego, czy inicjatorem jego udzielenia był pracownik czy pracodawca. W konsekwencji może to mieć wpływ na wysokość wynagrodzenia w miesiącu korzystania z czasu wolnego za nadgodziny.
Czytaj więcej[ + ] Wpływ choroby pracownika na rozpoczęty urlop wypoczynkowy
[2025-04-30 07:40:02]
Ze wskazanych przez art. 166 K.p. okoliczności przerywających urlop największe znaczenie ma czasowa niezdolność do pracy wskutek choroby. Powoduje ona przerwanie urlopu niezależnie od tego jak długo niezdolność trwała. Nawet jeden dzień niewykorzystanego z powodu choroby urlopu powoduje odliczenie go od urlopu wypoczynkowego i zobowiązuje pracodawcę do udzielenia go w późniejszym terminie.
Czytaj więcej[ + ] Wysokość odpisów na ZFŚS w 2025 r.
[2025-04-30 07:40:02]
Pracodawcy tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) są zobligowani do odprowadzania corocznego odpisu podstawowego naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Wysokość odpisu podstawowego ustala się na podstawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą.
Czytaj więcej[ + ] Zawarcie umowy o pracę z członkiem zarządu spółki z o.o.
[2025-04-30 07:40:02]
Członek zarządu spółki z o.o. może wykonywać swoje obowiązki na podstawie samego powołania go do pełnienia tej funkcji, bez konieczności zawarcia z nim dodatkowej umowy. Powołanie danej osoby do zarządu powoduje powstanie stosunku organizacyjnego łączącego tę osobę ze spółką. Obok tego stosunku organizacyjnego, członka zarządu może - ale nie musi - łączyć ze spółką stosunek zatrudnienia (jego źródłem może być np. umowa o pracę, kontrakt menedżerski).
Czytaj więcej[ + ] Zgoda pracodawcy na pracę w godzinach nadliczbowych, w związku ze szczególnymi potrzebami pracodawcy
[2025-04-30 07:40:02]
W przypadku wystąpienia szczególnych potrzeb pracodawcy, wynikających np. z absencji chorobowej pracownika lub konieczności niezwłocznego wykonania określonych zadań, dopuszczalna jest praca w godzinach nadliczbowych. Polecenie wykonania pracy poza rozkładowymi godzinami pracy danego pracownika wydaje pracodawca.
Czytaj więcej[ + ] Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy członka OSP odbywającego szkolenie lub uczestniczącego w ćwiczeniach
[2025-04-30 07:40:02]
Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego członkiem ochotniczej straży pożarnej - na czas niezbędny do uczestniczenia w działaniach ratowniczych i do wypoczynku koniecznego po ich zakończeniu, a także - w wymiarze nieprzekraczającym łącznie 6 dni w ciągu roku kalendarzowego - na szkolenie pożarnicze.
Czytaj więcej[ + ] Wypowiedzenia umów w trybie ustawy o zwolnieniach grupowych
[2025-04-30 07:40:02]
Zwolnienia grupowe mają miejsce, gdy w okresie do 30 dni następuje rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron, a zwolnienie obejmuje co najmniej: 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników, 10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, ale mniej niż 300 pracowników, 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.
Czytaj więcej[ + ] Kwalifikacja wyjazdów służbowych pracownika serwisanta-montażysty
[2025-04-30 07:40:02]
Powszechnie przyjmuje się, że zadanie służbowe, którego realizacja jest celem podróży służbowej, musi być incydentalne w porównaniu do typowych obowiązków pracownika wynikających z zajmowanego stanowiska i umówionego rodzaju pracy. Skoro pracownicy są zatrudnieni na stanowisku serwisanta-montażysty, to nawet jeśli nie mają pisemnego zakresu obowiązków, można przyjąć, że wyjazdy mające na celu instalację, naprawę lub serwis oferowanych urządzeń, czy sieci obsługiwanych przez ich pracodawcę należą do typowych zadań przypisanych do zajmowanego stanowiska i umówionego rodzaju pracy.
Czytaj więcejKanały rss - Zasiłki
[ + ] Dokumentowanie prawa do zasiłku macierzyńskiego na wcześniaka
[2025-04-30 07:53:58]
Zasiłek macierzyński jest jednym ze świadczeń należnych z ubezpieczenia chorobowego. Tak jak pozostałe zasiłki przysługuje spełniającym określone warunki ubezpieczonym po udokumentowaniu prawa do świadczenia. Ponieważ z dniem 19 marca 2025 r. do katalogu urlopów, za okres których należny jest zasiłek macierzyński, został dodany uzupełniający urlop macierzyński, wymagało to określenia dokumentów niezbędnych do przyznania zasiłku za ten dodatkowy okres.
Czytaj więcej[ + ] Ubezpieczenie zdrowotne dzieci kończących naukę
[2025-04-30 07:53:58]
Zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego można dokonać tylko wtedy, gdy spełnia on określone warunki. W przypadku dzieci zasadniczo jest to wiek i kształcenie się. Jeśli dziecko przestanie spełniać warunki wymagane do zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny, np. zakończy naukę, należy je z niego wyrejestrować. W dniu 25 kwietnia 2025 r. niektóre dzieci zakończą naukę w szkołach ponadpodstawowych. Od następnego dnia rodzice powinni je wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego.
Czytaj więcej[ + ] Rozliczenie składkowo-podatkowe pracownika przechodzącego na emeryturę
[2025-04-30 07:53:58]
Emeryturę wypłaca się poczynając od dnia powstania prawa do tego świadczenia, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek. Warunkiem podjęcia przez ZUS wypłaty emerytury jest rozwiązanie przez pracownika dotychczasowego stosunku pracy.
Czytaj więcej[ + ] Ustalenie składki wypadkowej na nowy rok składkowy
[2025-04-30 07:53:58]
Stopę procentową składki wypadkowej ustala się na rok składkowy, który nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Trwa on bowiem od 1 kwietnia danego roku kalendarzowego do 31 marca następnego roku. Obecny rok składkowy rozpoczął się 1 kwietnia 2025 r. i będzie trwał do 31 marca 2026 r. Sposób ustalenia dla danego płatnika wysokości stopy procentowej składki wypadkowej zależy przede wszystkim od liczby osób zgłoszonych przez niego do ubezpieczenia wypadkowego w poprzednim roku kalendarzowym.
Czytaj więcej[ + ] Uzupełnienie wynagrodzenia za miesiąc, w którym wystąpił urlop opiekuńczy i zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej
[2025-04-30 07:53:58]
Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków z ubezpieczeń społecznych przyjmuje się przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi co do zasady za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeśli pracownik w którymś z miesięcy tego okresu nie osiągnął wynagrodzenia wskutek nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, ale przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy, wynagrodzenie za taki miesiąc przyjmuje się po uzupełnieniu.
Czytaj więcej[ + ] Limit zasiłku opiekuńczego, gdy chore dziecko w ciągu roku kalendarzowego ukończyło 14 lat
[2025-04-30 07:53:58]
Uprawnienia do zasiłku opiekuńczego w danym roku kalendarzowym należy ustalać odrębnie do dnia ukończenia przez dziecko 14 lat i po dniu, w którym osiągnęło ten wiek. Dla celów zasiłkowych chore dziecko, które ukończyło 14 lat, od dnia 14. urodzin jest uważane za "innego chorego członka rodziny".
Czytaj więcej[ + ] Ustalanie podstawy wymiaru renty
[2025-04-30 07:53:58]
Jeżeli osoba ubiegająca się o przyznanie renty nie ma pewności, który z podanych sposobów obliczania podstawy wybrać, to we wniosku o to świadczenie powinna zaznaczyć, aby ZUS wybrał najkorzystniejszy dla niej wariant, na podstawie załączonych dokumentów dotyczących jej zarobków (w tym ERp7).
Czytaj więcej[ + ] Składki ZUS od odszkodowania za zakaz konkurencji
[2025-04-30 07:53:58]
Świadczenie pieniężne wypłacone na podstawie umowy o zakazie konkurencji jest przychodem, który należałoby wliczyć do podstawy wymiaru składek ZUS osobie, która je otrzymała. Jednak obowiązek oskładkowania wypłaty z takiej umowy zależy od momentu jej zawarcia oraz od tego, z kim została podpisana.
Czytaj więcej[ + ] Dłuższy zasiłek macierzyński dla rodziców/opiekunów wcześniaka
[2025-04-30 07:53:58]
Przyjście dziecka na świat lub przyjęcie go w określonym wieku na wychowanie, uprawnia jego ubezpieczonych rodziców/opiekunów do skorzystania z zasiłku macierzyńskiego. Okres należnego świadczenia uzależniony jest od kilku czynników, w tym od ilości dzieci urodzonych przy jednym porodzie lub przyjętych jednocześnie na wychowanie oraz stanu ich zdrowia, a od 19 marca 2025 r. także od tego, czy dziecko urodziło się w terminie i z jaką masą urodzeniową.
Czytaj więcej[ + ] Powrót z urlopu wychowawczego w trakcie miesiąca a rozliczenie w ZUS
[2025-04-30 07:53:58]
Jeżeli w czasie przebywania na urlopie wychowawczym pracownik podlega z tego tytułu ubezpieczeniom w ZUS, to jego powrót z tego urlopu w trakcie miesiąca ma wpływ na wysokość podstawy wymiaru, od której zostaną mu naliczone składki emerytalno-rentowe za taki miesiąc. Nie zmieni to natomiast kwoty stanowiącej dla tego pracownika podstawę wymiaru składki zdrowotnej. Pracodawca z kolei po powrocie pracownika z urlopu wychowawczego nabywa prawo do zwolnienia z opłacania za niego składek na FP, FS i FGŚP.
Czytaj więcej